Nacházíte se: Úvodní stránka Pro rodiče a blízké Testování na přítomnost drog
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Testování na přítomnost drog
Chtěl bych ho otestovat!
Rodiče, kteří mají obavy o děti, partneři, kteří se strachují o svou druhou polovičku a další blízcí těch, kteří s drogami experimentují nebo je již léta užívají, a někdy i samotní uživatelé drog se na nás obrací s dotazy ohledně testování na drogy.
Z našeho pohledu je testování blízkých na drogy velmi vážné rozhodnutí. Jde o velký zásah do důvěry mezi vámi - rodičem a dítětem, mezi partnery. A proto jsme pro vás připravili následující text doplněný otázkami, nad kterými považujeme za rozumné se zamyslet, než se pro testování skutečně rozhodnete.
Možná doufáte, že se všechno zlepší, když bude výsledek negativní. Pravda je ale většinou taková, že ani negativní výsledek příliš nepomůže. Většinou nezačnete dotyčnému důvěřovat, ale naopak přemýšlíte o tom, jestli nebyl test kazový, jestli testy nějak nepodvedl, jestli jste ho neotestovali příliš brzo nebo příliš pozdě apod.
Samotné testování nic neřeší. I kdybyste se nakonec rozhodli pro testování, nezapomínejte, že to není to hlavní.
Váš blízký se chová tak, že tomu nerozumíte. Ptáte se ho na drogy a on jejich užívání popírá.
Test na drogy je negativní. Uvěříte mu, že se nic neděje? Bude najednou všechno v pořádku? Jak se asi bude cítit váš blízký, když s otázkami ani po otestování nepřestanete?
Co si počnu, když bude výsledek negativní? Začnu mu věřit? Přestanu mít obavy? Co budu dělat dál?
Co když bude výsledek pozitivní? Mohl přece vyjít špatně!? Otestujete ho znovu? A kolikrát? Co se potom stane? Budete křičet, nebo udržíte emoce na uzdě? Máte jistotu, že se pak něco změní? Pokusili jste se dopředu dohodnout na tom, co se stane?
Co si počnu, když bude výsledek pozitivní? Co budu dělat dál? Vím, kam se obrátit? Kde hledat pomoc? Domluvili jsme se na tom, co se bude dít dál?
Promyslete si, jestli se do testování pustíte. A jestli si nakonec řeknete, že ano, pokuste se na tom s dotyčným domluvit. Zeptejte se ho, co si o tom myslí. Domluvte se na tom, kdy a jak by k testování došlo, co by se dělo, kdyby byl výsledek pozitivní a co by se dělo, kdyby byl negativní. Testování by mělo být časově jasně ohraničené, abyste nebyli v roli dozorce, který může kdykoli přijít a něčeho se dožadovat.
Podrobnosti k testům najdete v následujícím textu.
Druhy testů
Testy z lékáren
V lékárnách jsou dostupné poměrně levné testy na drogy z moči nebo slin (od 65 Kč až po 250/600Kč). Dneska patří k běžnému zboží, a když je v lékárně nemají, rádi je objednají.
Výhody testů z lékáren:
- dostupnost
- poměrně nízká cena (65-250/600Kč)
- rychlost
Nevýhody testů z lékáren:
- jde o testy orientační (nemám tedy jistotu, co přesně výsledek znamená, ani jestli je výsledek pravdivý, testy jsou obvykle spolehlivé na cca 95%, ale někdy mohou vykázat falešně pozitivní výsledek, tedy, že test vypadá, jako by dotyčný drogu užil, a přitom to tak není. Pokud je tvrzení testovaného v rozporu s výsledkem testu, je nutné provést test znovu laboratorně.)
- nevím, co si s výsledkem počít
To, že jde o testy orientační a ne zcela spolehlivé, v praxi znamená například následující:
- když si dáte k snídani makový závin, vyjdou vám pozitivně testy na opiáty,
- po pár dnech (někdy i hodinách) abstinence, vyjdou testy negativně, tzn. že neodhalí občasné užívání, případně užití před několika hodinami či dny,
- u některých látek je to naopak a testy vycházejí pozitivně i po několika dnech až týdnech abstinence (např. intenzivní užívání marihuany může mít za následek pozitivní výsledek testu i po několika týdnech naprosté abstinence).
Výsledek testů s jistotou neřekne:
- jestli váš blízký drogy užívá
- jak velký s nimi má problém
- nezaručí vám, že si drogu nedá odpoledne nebo za pár dní
- nepomůže vám pochopit, co se děje a proč se v poslední době chová divně.
Řekne Vám pouze s určitou mírou pravděpodobnosti, jestli v posledních dnech váš blízký drogu užil, nebo neužil.
Než se pustíte do testování někoho ze svých blízkých, zkuste si popravdě odpovědět na otázky uvedené v částí Chtěl bych ho otestovat, zvažte všechny výhody a nevýhody a teprve pak se rozhodujte. Nezapomínejte na to, že testování není metoda, která by problém řešila. Chcete-li toto rozhodnutí s někým probrat, neváhejte a obraťte se na Poradnu pro rodiče o. s. SANANIM nebo jiné podobné zařízení.
Testy z Ústřední toxikologické laboratoře
Dotazy týkající se testování často konzultujeme se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Ústavem soudního lékařství a toxikologie, Ústřední toxikologickou laboratoří, která sídlí na adrese Ke Karlovu 2, Praha 2, areál Dětské kliniky, 1.patro, budova A2, telefon: 224 967 188.
Zde testují nejčastěji z moči, ale mohou provést i podrobnější testy z krve, slin nebo ochlupení, příp. vlasů. Jejich testy jsou mnohem spolehlivější, ale je třeba dodržet řadu pravidel, pokud jde o odběr, uchování a rychlost dopravy vzorku. Většinou zde testují na žádost lékaře a policie, ale nabízejí i testování pro samoplátce. Těchto testů většinou využívají lidé, kteří potřebují úředně potvrzený doklad o tom, že drogy neužívají.
Prokazatelnost drog (v krvi, slinách a potu, moči)
Dobu prokazatelnosti drog jsme konzultovali s Ústřední toxikologickou laboratoří.
Tabulka prokazatelnosti/detekovatelnosti drog
Droga |
Moč | Pot, sliny | Krev | Poznámky |
THC (marihuana) | 1-30 dní | max do 14 dní | max do 14 dní | dle intenzity užívání, z moči při občasném užívání se testy negativizují do 14 dnů, detekce z krve při občasném užívání do 10 dnů. Po velmi intenzivním a dlouhodobém užívání můžou být testy pozitivní i déle než měsíc. |
pervitin | 3-21 dní | 1-3 dny | 1-3 dny | dle intenzity užívání, z moči při občasném užívání se testy negativizují do 7 dnů |
MDMA (extáze) | max 14 dní | 24 h | 24 h | dle intenzity užívání, z moči při občasném užívání se testy negativizují do 7 dnů |
Kokain | 12-24 h | do 24 h | do 24 h | |
Heroin | 2-3 dny | 1-2 dny | 1-2 dny |
Detekce jedné látky v rámci Ústřední toxikologické laboratoře stoji do 500,- Kč (pro příklad: průkaznost marihuany/THC/max. 500,-Kč, průkaznost pervitin + marihuana do 1.000,- Kč). K vzorku moči je většinou zapotřebí přiložit i žádanku od lékaře, postačí praktického. U mimopražských žadatelů lze vše vyřídit poštou, ale je třeba dodržet řadu podmínek (odběr, uchování, přeprava, rychlost převozu). Výsledky jsou hotové zhruba do týdne (šlo-li o vzorek se žádankou, pak jsou zaslány k lékaři, který žádost vystavil, u něj probíhá i úhrada).
Máte-li zájem o tento způsob testování, je rozumné dopředu svůj případ konzultovat s odborníkem z Ústřední toxikologické laboratoře, tel. 224 911 267. S ním se domluvíte na nejvhodnějším odběrovém materiálu, způsobu odběru, podmínkách dopravy a vyzvednutí výsledků.
Kontakty
Ústřední toxikologická laboratoř
při Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
areál Dětské kliniky, 1.patro, budova A2
Ke Karlovu 2, 120 00 Praha 2,
Tel.: 224 967 188
- konzultace k odběru na tel.: 224 911 267
http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a-oddeleni/ustav-soudniho-lekarstvi-a-toxikologie/
Autor textu: Gabriela Koryntová