Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Schizofrenie a drogy
Ari
Dobrý den,
reaguji na obdrženou odpověď. Příbuzný bydlí v okrese Blansko. Bohužel jsme již zkoušeli navrhovat poradny, centra, chráněné dílny, aktivity.- Problém je v tom, že příbuzný není cca třeba schopen 14 dní vyjít z domu, kdy uvádí, že se necítí jít mezi lidi, pokud se již rozhodne a jde např.na domluvenou schůzku, stane se, že se podívá a řekne, nemůžu, ten daný na mě nepůsobí dobře a odejde, nebo je jeho psychický stav rozhozen pouze cestou. Stává se mu to teď dost častěji i při běžném vyřízení nebo nákupu. Dojde k obchodu a obrátí se, že nemůže, není to bezpečné.
Takhle se období střídají, vůbec není schopen jít mezi lidi, časem při hovorech jen řekne, vůbec si nedovedete představit jaké mám pocity, deprese a co vše se může stát. A pak nastane období, kdy se uklidní drogou a to samozřejmě žádný problém nemá a nepřipouští. Jen ve dvou dnech přijde o veškeré peníze a ani neví kde ty částky půjčil, nechal.
Zapomněla jsem dodat, že pravidelně má lék ve formě injekce, ale k ní mu byly předepsány další léky.
V poslední době, začal dostávat záchvaty křečí a byl odvážen RZP, kdy po vyšetřeních začal být přesvědčen, že je to z léků - byla mu diagnostikována dystonie a hypomimie, ale čekají ho detailnější vyšetření. Bohužel je ve fázích střídajících nálad - klid a pak agrese.
Všechny možné dostupné organizace i centra jsme kontaktovali a kontaktujeme, že jenže stále je to prý rozhodnutí na něm. Jedna psychiatrická nemocnice uvádí, že je potřeba zkusit léčení - pod dohledem, druhá, že bohužel musí nejdříve řešit psychiatr. paní psychiatrička dokonce vypracovala zprávu, že pozvolna dochází k relapsu a v případě ataky volat RZP. Jenže stejně ho druhý den propustí.
Je to pro nás kolotoč, už nevíme kam se obrátit a jak s ním pracovat.
Děkuji za případné rady
Odpověděl: Hana Skořepová
Dobrý den Ari,
děkujeme za odpověď a upřesnění situace. Přesto bych Vám odpovídala podobně jako v minulém dotazu. Za ideální situaci lze považovat spolupráci. Jinak je to samozřejmě o nedobrovolné hospitalizaci v případech, ohrožení sebe nebo okolí. Také mě napadá, zda nezvážit omezení svéprávnosti, která má být ochranou i nemocného člověka, což při duševních onemocnění je někdy potřebné vzhledem k limitům, pro které není osoba schopna právně jednat. Opatrovníkem může být pak osoba blízká, z rodiny, nebo může být ustanoven i veřejný opatrovník. O omezení svéprávnosti rozhoduje soud.
Více informací najdete na https://www.reformaopatrovnictvi.cz/svepravnost/podminky-pro-omezeni/.
Zkuste to zvážit, má to samozřejmě i svá úskalí a není to tak jednoznačné. Doporučila bych Vám využít poradenství v centrech pro rodinné příslušníky a blízké osoby, kde si můžete ujasnit další své kroky, mluvit o své situaci azískat tím pdoporu a případně se dá i udělat společné setkání spolu s daným člověkem. Nejbližší centrum poradenství je pravděpodobně pro Vás v Brně při organizaci Podané ruce, Adresa: Hapalova 22, Brno, tel. 777 916 260. Zkuste se tedy přímo na ně obrátit a poradit o možnostech.
Přeji dostatek trpělivosti a vzájemné podpoře.
HS
Zpět