Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Abstinence DHC
Miluna
Dobrý den. Mám maminku která brala 15 let dhc. Poslední rok premyslela o ukončení a přestat leky brát. Věděla ze musí pomalu a poradit se s lékařem. Měla už domluveneho absitencniho odborníka se kterým léčbu měla zahájit tenhle měsíc. Ale bohužel osud ji nepřál a při volání o recept vychytala novou lékařku která léky odmítla napsat a napsala ji do osobní karty ze ji je nemá nikdo psat. Nemá jak léky dostat. Je skoro tyden bez nich a není ničeho schopna, je ji zle. Příznaky absitence jsou hrozné a ničí nás to doma. Není nějaká možnost jak ji pomoct? Nebo jak dlouho ještě bude takhle trpět?
Odpověděl: Hana Skořepová
Dobrý den Miluno,
děkujeme za dotaz. Nepíšete více o zdravotním stavu matky, dávce z které najednou vysazuje atd.
DHC (dihydrokodein) je slabší opiát, s prodlouženou dobou účinku. Pokud náhle snížíte dávku a nebo vysadíte, objeví se abstinenční příznaky, které během týdne-14 dnů z větší části zase zmizí. Abstinenční příznaky budou jako u všech opiátů- předrážděnost, nespavost a noční můry, bolesti svalů (záda, lýtka), sekrece ze sliznic ("rýma", slzení), křeče v břiše, průjem nebo zvracení, třes v těle, pocity zimy, tepla, husí kůže. Nejsilnější jsou asi první týden, nespavost zůstává déle. Nespavost se dá řešit přechodně nenávykovou medikací. Odvykání je individuální a úměrné zdravotnímu stavu a věku jedince, době užívání apod. Můžete to však být stav ohrožující zdraví a život.
Vyabstinování může probíhat ambulantně úpravou medikace, postupným snižováním dávky a nahrazením jinou nenávykovou medikací, ale to vše ve spolupráci s odborníkem, který rozhoduje o dalším postupu. Určitě ne sebemedikací. Druhou variantou je hospitalizace v nemocnici na tzv.detoxu. Je to bezpečnější varianta, kde se dá na změny zdravotního stavu reagovat okamžitě. Je zde vyškolený personál a víc možností, jak zvládnout abstinenční příznaky.
Zvažte tedy, zda je to situace únosná proto zvládnout doma anebo raději nechat matku hospitalizovat v nemocnici. Pokud bych mohla doporučit- obrátila bych se přímo na lékařku, aby jí napsala zprávu k detoxifikaci v rámci hospitalizace a případně jí to pomohla zajistit. Dalším krokem může být obrátit se na již předem domluveného odborníka, který měl zajistit vyabstinování. Nebo nejrychlejší řešení a v případě akutních obtíží jednoznačné- zavolat RZP, která by odvezla matku do nemocnice.
Důležité bude i následující období po vysazení, aby měla matka podporu nejen od rodiny, ale i odbornou, aby se nevracela k užívání podobné medikace.
Pokud byste potřebovali kontakty na detoxifikační oddělení nebo následnou adiktologickou pomoc, napište okresní město, kde žijete a pokusíme se Vám dát odkazy.
Snad se Vám podaří vybrat si variantu a přeji, aby situace dopadla dobře. Budeme rádi za Vaší zpětnou informaci, jak to dopadlo.
Za poradnu
HS
Zpět