Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Panická porucha a pervitin
Honza
Zdravím a prvně chci poděkovat vám odpovídajícím,kterým se zde můžu svěřit se svým problémem.Užíval jsem asi půl roku pervitin,bohužel mi zachutnal.Začalo to nenápadně,kdy jsem si dával malou dávku nosem pouze jeden den o víkendu a pak to zašlo i třeba od patka až do neděle,takže už ne s malými dávkami,ale s vyššími.Jednoho dne jsem pocítil hroznou úzkost a začal jsem prostě běhat,dokud jsem se neuklidnil a do toho jsem byl paranoidní,bral jsem to jako varování a přestal pervitin užívat.Asi po měsíci jsem v práci dostal panický záchvat a bylo vymalováno,návštěva psychiatra a nasazena léčba,pregabalin 150mg.Uplynul rok a záchvat jsem neměl,ale úzkost přetrvává.Uklidňuji se tím tím,že se občas napiju alkoholu,aby mi to úzkost zmírnilo.Bohužel jsem nepoučitelný a minulý týden o víkendu jsem se napil a dal si opětovně pervitin,sice to byl pouze menší výškrab ze třech pytlíku, ale mám zase starost o sebe.Je možné,že po menší dávce pervitinu,se mi úzkost může znova vrátit v její plné síle?Dával jsem si o dost míň,než před tím rokem a nikdy jsem si nedával jehlu.Vím že starost o sebe můžu mít menší,když se drogám vyhnu.ALE.Děkuji vám,pokud jste to dočetl/a do konce
Odpověděl: Markéta Černá
Dobrý den, Honzo,
i my děkujeme za projevenou důvěru při pomoci s řešením Vašich obtíží.
Nejprve přímo k Vašemu dotazu.
Pervitin sám o sobě může způsobit úzkostný stav. Především když jeho účinky odeznívají. Když se člověk léčí s některým typem úzkostného onemocnění je pravděpodobnost zesílení úzkostí o to větší. Pervitin může zafungovat jako "katalyzátor". Nikdo ale nemůže předpovědět, zda a jestli se problémy vrátí v plné síle.
Napadá mě ale pár rad jak se z toho začarovaného kruhu pomalu vymotat.
1) adiktologická pomoc - Píšete, že bez drog byste o sebe měl menší starost ... Ale - boj se závislostí není nijak jednoduchý a o to více, pokud je na ní člověk sám. Zkuste se porozhlédnout zda ve Vašem okolí nenajdete potřebnou pomoc : https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
2)Psychiatr- Píšete, že jste navštěvoval psychiatra - máte nadále možnost se na něj obrátit? Doporučila bych Vám objednat se na kontrolu a probrat nastavenou medikaci. Jak Vám sedí případně s lékařem vyladit. Případně vyhledat jiného lékaře.
3) Psychoterapie - v dnešní době tak často skloňovaný pojem. Je to ale dobrý nástroj právě v boji s úzkostí. Doporučila bych Vám vyhledat terapeuta/tku, který má vystudovaný výcvik v kognitivně- behaviorální psychoterapii (KBT).
Je pravdou, že hodiny terapie nejsou nijak levnou záležitostí. V dnešní době ale většina pojišťoven přispívá nemalou částku na sezení (doporučuji prohledat benefity Vaší pojišťovny).
Další překážkou může být náročnost na sezení vůbec vyrazit...někam dojet.
K tomu mě napadá platforma https://hedepy.cz/?gclid=EAIaIQobChMImbKUm_mS_gIVCJBoCR3IvgshEAAYASAAEgJnIvD_BwE - zde si můžete vybrat z několik desítek terapeutů na jednom místě a nemusíte složitě prohledávat internet.
Je to ale běh na dlouhou trať, velmi často ale se šťastným koncem!
Snad jsem zodpověděla potřebné. Moc Vám držím palce a přeji mnoho sil v další cestě. Pokud byste potřeboval ještě nějakou doplňující radu, tak se na nás neváhejte obrátit.
Držím palce.
Markéta
Zpět