Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Těhotenství a GHB
Renata
Dobrý den,
mám dotaz. Pravidelně jsem asi 3 roky užívala GHB a pervitin současně. Poté jsem se 2 měsíce léčila, ale už léčby bohužel sešlo. Skončila neúspěšným nástupem do komunity. Poté jsem si řekla, že zvládnu pracovat i bez léčení. Od Února 2021 tedy pracují, ale začala jsem postupně zase s pervitinem a později, asi v květnu i s pitím GHB. Obojí přetrvává až do teď.
Před pár dny jsem zjistila, že jsem těhotná a po testech a ultrazvuku lékaři zjistili, že jsem v 6 týdnů těhotenství. Určitě nejsem zabezpečena a psychicky nastavena na to, abych z objektivního hlediska byla těhotenství schopná zvládnout, ale můj dotaz je...myslíte, že by mohlo být dítě novou šanci, jak změnit svůj život k lepšímu? A druhý..., Ze zdravotního hlediska, je možné, že bych porodila zdravé dítě?
Předem děkuji za odpověď
Odpověděl: Anna Novotná
Dobrý den, Renato,
moc děkujeme za Váš dotaz a za otevřenost.
To, zda pro Vás mateřství bude tím "bodem zlomu", tedy nastartováním změny života k lepšímu, bohužel nedokážu odhadnout. Pro mnoho z uživatelů je mateřství opravdu velmi silnou motivací. A pokud chcete slyšet, zda se někomu z klientů ta změna podařila, tak ano a není jich málo :-)!
Ani v otázce možných zdravotních následků pro dítě nemám bohužel jasnou odpověď. Záleží na mnoha faktorech - míra užívání, celková životospráva atd.. Důležité je docházet pravidelně do těhotenské poradny, kde by bylo těhotenství sledováno. Ideální by v tuto chvíli také bylo pokusit se o abstinenci, ideálně pod odborným vedením. Nevím, jaké větší město máte poblíž, ale doporučovala bych Vám obrátit se na nejbližší adiktologickou ambulanci nebo Kontaktní centrum. V nich můžete o Vaší situaci otevřeně mluvit a hledat nejlepší možná řešení. Nejbližší Káčko nebo ambulanci naleznete zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Existují také možnosti léčby společně s dítětem, dokonce je možné do léčby nastoupit již v průběhu těhotenství a v klidu se tak na novou situaci připravit v chráněném prostředí. Pokud byste uvažovala o takové variantě, existují 2 komunity, které ji umožňují:
terapeutická komunita Karlov
http://www.sananim.cz/o-nas-1/terapeuticka-komunita-karlov-tkk.html
terapeutická komunita Podcestný Mlýn
https://podaneruce.cz/centra-sluzby/terapeuticka-komunita-v-podcestnem-mlyne/
Případně, pokud jste z Prahy nebo máte Prahu blízko, je možné se obrátit na paní Ilonu Preslovou z Centra komplexní péče o dítě a rodinu. Paní Preslová již řadu let nabízí podporu rodičům s drogovou zkušeností. Je velmi profesionální a empatická, určitě by Vás vyslechla a nabídla podporu.
http://www.sananim.cz/o-nas-1/centrum-komplexni-pece-o-dite-a-rodinu-ckp.html
Snad Vám takto moje odpověď bude stačit, pokud ne, napište, budeme rádi.
Přeji Vám, ať se Vám daří co nejlépe a buďte na sebe prosím opatrná!
Za Drogovou poradnu zdraví
Andula Novotná
Zpět