fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Drogově závislí rodiče

BF

Dobrý den,
Jsem závislá na pervitinu už od 15 let.
Dnes je mi 31 let a mám dvě dcery, 8 letou a 3 měsíce staré miminko.
Neříkám, že je to standartní pro rodiče ( brát drogy), ale co se mých dětí týče, vždy jsem byla dobrá máma, nikdy jim nic nechybělo, jsou zdravé a nejsou zanedbávané. V těhotenském průkazu jsem měla od gynekologa poznámku o mé drogové závislosti a proto mi v porodnici dělali testy s pozitivním výsledkem. Poté to samozřejmě nahlásili OSPODU. Od té doby už byla 2x u nás doma sociální pracovnice, s tím že nemá žádné výhrady, akorát mě neustále vyzývá, zda bych byla ochotná nechat si udělat test na drogy. Řekla jsem jí, že ne. A že jsem nikdy netvrdila že drogy neberu. Pokud jsou holky u babičky na víkend, většinou si vždy drogu dám. Proto by byli testy nejspíše pozitivní. A ona mi na to řekla, že nepotřebuje aby byly negativní,ale jen prý chce vědět jak na tom jsem. Vůbec této větě nerozumím. A chci se zeptat na její význam a také, zda mi zákon ukládá povinnost jít na zmiňované testování? Popřípadě co se dal může dít?
Děkuji moc

Odpověděl: Anna Novotná

 

Dobrý den, BF,

 

OSPOD Vám nemůže nařídit podrobení se testům na přítomnost návykových látek, nemá pro to oporu v zákoně. Jelikož by, s největší pravděpodobností, šlo o testy orientační (z moči), nikoli laboratorní, nelze jejich výsledek použít ani jako argument například u soudu.

 

Význam věty, že chce sociální pracovnice vědět, jak na tom jste, bohužel nerozklíčuji. Testy jí takovou informaci určitě neposkytnou (například intenzitu užívání apod.). Testy ukáží jen to, že jste v posledních pár dnech užila návykovou látku nebo jejich kombinaci (v případě použití multitestu). 

 

Jak bude OSPOD ve Vašem případě dál postupovat bohužel také nedokážu říct. Bylo by to věštění z křišťálové koule.....mohou nařídit spolupráci s protidrogovým zařízením, soudní dohled....těch možností je více....nejlepší je otevřeně se ptát konkrétní pracovnice, jaké má plány.

 

Nevím, jestli jste neuvažovala nebo nejste v kontaktu s nějakým protidrogovým zařízením. Myslím, že by to ve Vašem případě mohlo být užitečné. Nejenom v tom, že by OSPOD viděl, že jste na nějaké odborné služby navázána, ale i pro Vás. Kdyby například nastala situace, ve které byste cítila, že se Vám užívání nebezpečně vymyká z rukou. Měla byste tak místo, kde byste o své situaci mohla otevřeně mluvit, bez obav z odsouzení nebo z toho, že by se poskytnuté informace dostaly někam dál.

 

Pokud jste z Prahy nebo ji máte blízko, můžete se obrátit například na Centrum komplexní péče pro dítě a rodinu paní Ilony Preslové. Centrum sídlí na Praze 7 a již řadu let poskytuje podporu rodičům, kteří mají zkušenost s užíváním návykových látek.

 

http://www.sananim.cz/o-nas-1/centrum-komplexni-pece-o-dite-a-rodinu-ckp.html

 

pevná linka: +420 220 80 31 30

mobil: +420 702 036 237

email: pece.dite@sananim.cz

 

Hodit by se Vám mohly také stránky: http://www.mamaadrogy.cz/

 

Pokud máte Prahu z ruky, na Mapě pomoci lze vyhledat například nejbližší adiktologickou ambulanci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

 

Prosím, buďte na sebe opatrná, kombinace užívání drog a rodičovství je přece jen bruslení po tenkém ledu.

 

Za Drogovou poradnu

Andula Novotná

 

 

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko