Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Alkohol a léčba
Dada
Dobrý den
Zajímalo by mě, co se dá dělat se 35letym chlapem,který pije denně, už přišel o svoji ženu a dvě děti, rozprodá všechno z bytu a nasekal statisícové dluhy.Je agresivní na svého otce i matku.Uz si s ním nevíme rady.Jednou šel ma detox a vydržel tam do večera pak odešel.Jak ho můžeme dostat na léčení ze kterého by nemohl odejít?Asi jedině soud mu to může uložit, ale co když neudělá nic protizakoneho?Opravdu jsme už z něho na dně. Můžete nám poradit co s ním když on sám nechce.Dekuji
Odpověděl: Gabriela Koryntová
Dobrý den,
pokud jde o právní stránku, můžete se o radu ohledně třebas i omezení svéprávnosti a možnostech nařízení léčby soudem, poradit s Právní poradnu A.N.O. Zkuste se na ně obrátit telefonicky a možnosti konzultovat. Kontakt přikládám níže.
Jinak je pravdou, že pokud je člověk svéprávný, záleží jedině na něm, jak se svým životem naloží. Pokud se váš známý rozhodl upít, vybral si velmi dlouhou a strastilplnnou cestu ke sebezničení. Po cestě již ublížil nemálo lidem, zejména pak těm nejbližším - své ženě a dětem, ale hlavně i sám sobě.
Nejspíš je to tak, že má k pití své vlastní důvody. A dost pravděodobně není v životě šťastný. Nicméně znovu opakuji, rozhodnutí je na něm. Vaše možnosti, jak mu ukázat, že má život smysl a určitě jde problémy nebo důvody, které ho k pití vedou, nějak řešit, jsou velmi omezené. Ideální je jít mu vlastním příkladem, nenechat se jeho pitím ničit, užívat si života. Nebojte se být naprosto striktní v tom, že mu dáte najevo, že s pitím nesouhlasíte - nepodporujte ho v pití, neuklízejte po něm, nedávejte mu peníze, nevyzvedávejte ho ze záchytky, nekupujte si jeho věci, nenabízejte oběd, netravte s ním v opilosti čas, je-li opilý, raději se mu vyhněte ... zvažte (né vždy je to dobrý nápad), zda ho nenatočit a příště mu video nepustit. Lidé ve vystřízlivění často neví, co v opilosti dělali a může jim takový důkaz otevřít oči. Mluvte o tom, že vám na něm záleží, vzpomeňte, co pěkného jste zažili za střízliva, nebo v době, kdy se k sobě a nejbližších choval jinak, co vše v životě dokázal. Vyjádřete pochopení, že má jistě své důvody, ale i závislost na alkoholu lze překonat - dokázala to spousta lidí, budou-li chtít, zvládnou to též. Zároveň můžete nabídnout podporu v případě, že bude chtít skutečně něco změnit - kontakt na poradnu, doprovod, návštěvy v době léčby apod. Jste-li si hodně blízcí, doporučuji obrátit se na Poradnu pro rodiče a blízké uživatelů drog. Zde byste bez odsuzování mohli o situaci mluvit podrobněji a naplánovat další kroky. Služby poraden jsou poskytovány diskrétně a zdarma. Pokud by vám návštěva poradny dávala smysl, napište, která větší města jsou vám dobře dostupná, pošlu kontakt. Případně ho můžete nabídnout bývalé ženě a dětem dotyčného.
Zde slibované kontakty:
A.N.O - Asociace nestátních organizací - Právní poradna
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov
tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701
E-mail: ppano@asociace.org
Poradna pro rodiče a blízké uživatelů drog SANANIM
Žitná 1574/51
110 00 Praha 1
pevná linka: +420 284 824 234
mobil: +420 739 268 527
e-mail: rodice@sananim.cz
S pozdravem,
Gabriela Minařík.
Zpět