Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Jak řešit
Janči
Dobrý den,
u sestry dlohodobě pozorujeme nezvyklé chování. Často má záchvaty agresivity, halucinace a vůbec nic nejí. Poté zase spí tři dny v kuse a sní toho spoustu. Zhubla a celkově její vzhled je zneklidňující. V jejích věcech i v odpadcích často narážíme na ustřihnuté brčko. Máme podezření, že bere nějaké drogy. Když jsme se jí však ptali, neodpoví nám a zapírá. Chtěla bych se zeptat, zda-li tohle mohou být známky závislosti na drogách, jaké to nese rizika pro její zdraví a jakým způsobem postupovat, abychom jí pomohli. Předem moc děkuji za odpvěď, jsme bezradní.
Odpověděl: Veronika Šindelářová
Dobrý den,
děkujeme za dotaz a Vaši důvěru. Rozumím Vašim obavám. Projevy, které popisujete, skutečně mohou na užívání drog ukazovat.
Obecně jsou příznaky užívání drog následující: změny nálad, změny energie, změny chování (např. problémy s dodržováním dohodnutých pravidel, náhlá nedochvilnost, ponocování...), prodávání nebo mizení věcí, změna vzhledu, zanedbávání koníčků a dosavadních přátel adal.
Další typické příznaky mohou poukazovat na to, kterou konkrétní drogu dotyčný užívá. Více informací najdete v tomto článku: http://drogovaporadna.cz/pro-rodice-a-blizke/pro-rodice-a-blizke-uvod.html.
Zdravotních rizik existuje celá řada. Může se jednat o akutní stavy při intoxikaci drogou, o potíže způsobené už po jednorázovém užití nebo poškození organismu po delším užívání. Při pravidelném užívání se někdy velmi brzy začne rozvíjet psychická a u některých drog také fyzická závislost. Zdravotní rizika a jejich závažnost se mírně liší v závislosti na konkrétní užívané droze, v každém případě jde však o významné ohrožení fyzického i psychického zdraví. Záleží také na způsobu užívání, velmi riziková je nitrožilní aplikace. Konkrétní informace najdete v tomto článku: http://drogovaporadna.cz/drogy-a-nemoci.html.
Bohužel, pokud uživatel popírá problém, pravděpodobně ani zrovna není motivovaný ke změně, což možnost pomoci značně ztěžuje. Záleží na konkrétní situaci, pokud je např. Vaše sestra nezletilá, žije s Vámi ve společné domácnosti a rodiče ji živí, určité možnosti, i když omezené, máte. Nejlepší by bylo se o Vaší konkrétní situaci poradit v některém zařízení, které poskytuje služby zaměřené na drogovou problematiku. Můžete se obrátit na nejbližší kontaktní centrum nebo na poradnu určenou přímo pro rodinné příslušníky a blízké osoby uživatelů drog. Pokud Vaše sestra odmítne s Vámi poradnu navštívit, můžete se na ni obrátit sami. Pracovníci zařízení Vám poskytnou potřebné informace, poradí Vám, jak se sestrou jednat, jak s ní komunikovat a jakým způsobem jí můžete pomoci. Také mohou poskytnout psychickou podporu Vaší rodině v této náročné situaci. Můžete s nimi konzultovat vývoj situace, změny, které nastanou. Ve chvíli, kdy se Vaše sestra rozhodne, že by chtěla své potíže řešit, může využít poradenské služby společně s Vámi nebo sama. Tyto služby jsou nezávazné, bezplatné a mohou být využity anonymně.
Kontakt na nejbližší poradenské zařízení můžete vyhledat zde:
http://drogovaporadna.cz/kontakty.html.
Pokud je pro Vás dostupná Praha, můžete se obrátit na na tuto poradnu:
Poradna pro rodiče (PPR)
Café Therapy
Školská 30
110 00 Praha 1
mapa
Telefon: +420 284 824 234
GSM: +420 739 268 527
E-mail: rodice@sananim.cz
Web: http://www.sananim.cz/poradna-pro-rodice-(ppr).html
Pokud napíšete znovu a uvedete lokalitu, ve které bydlíte, můžeme Vám pomoci vhodný kontakt vyhledat.
Inspiraci k tomu, jak se sestrou jednat, můžete nalézt také v tomto článku:
http://drogovaporadna.cz/pro-rodice-a-blizke/pro-rodice-a-blizke-uvod.html.
Přeji celé Vaší rodině hodně štěstí a brzké zlepšení situace. Pokud budete potřebovat, můžete se na nás znovu obrátit.
S pozdravem,
Veronika Šindelářová
Zpět