Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
toluen ve škole
pufe
Dobrý den, jak mohou postupovat pedagogové ve škole (zš) při podezření, že žáci čichají toluen? (změněné chování - divná zmatenost, agresivní ap.). Vím, že s odebíráním vzorků moči je problém.
Máte nějaké tipy ohledně drogové prevence u romských dětí? (literatura, odborník..)
Odpověděl: Bára Orlíková
Zdravím Vás. Kolegyně Vám již odpovídala na Váš dotaz, který následoval. Moc se omlouvám, že ten první nám tu zůstal takto viset. Snažila jsem se popisovaný problém konzultovat s mnoha kolegy, ale nutno říct, že problematika čichání těkavých látek, navíc u dětí na ZŠ, zvláště pokud se jedná o sociálně vyloučenou lokalitu, je dost specifická oblast a obecně se užívání těkavých látek mnoho pozornosti nyní ani v minulosti v ČR nevěnovalo.
Kolegyně Mgr. Veronika Hokeová, která pracuje na ZŠ jako školní psycholožka, mi k tomu napsala pouze toto:
"Pedagogové testovat děti na přítomnost drog nesmějí (míněno především testování z moči, natož ze vzorku krve). Obchází se to souhlasem rodičů a testy ze slin a potu, ale i tak je to protizákonné a pokud by někdo školu napadl, měla by z toho škola problém. Řeší se to nějak v novém metodickém pokynu, ale ten ještě není hotov a není v platnosti. A dále co tedy může dělat pedagog? Pokud se toto chování, které popisují objevuje během výuky, tak volat záchranku, to je jediná možnost, kterou to pedagog může řešit a pokud budou pod vlivem a u lékaře se to prokáže, lékař je povinnen informovat OSPOD (ale ne školu)."
Napadá mě také, že jednak se můžete obrátit se žádostí o radu na organizaci, která v této problematice (užívání drog) ve Vašem regionu pracuje (kontaktní centrum pro uživatele drog), kde by byli schopni poradit, co se týče příznaků užívání drogy, a případně i s nějakou poradenskou prací s dětmi, které drogy užívají (a popřípadě a jejich rodiči), jednak na další odpovědné osoby a nebo organizace, které jsou v této oblasti činné - na místní pedagogicko-psychologickou poradnu nebo na místního protidrogového koordinátora. Dále také na organizace, které ve vašem regionu pracují s romskými dětmi (pokud u Vás taková funguje - v řadě míst fungují nízkoprahové kluby pro rizikové děti, terénní pracovníci, kteří pomáhají v problematických oblastech). A v neposlední řadě také na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (www.msmt.cz).
Z webu MŠMT můžu doporučit následující publikaci (volně ke stažení)
Prevence užívání tabáku, alkoholu a jiných drog u mládeže
www.msmt.cz/socialni-programy/prevence-uzivani-tabaku-alkoholu-a-jinych-drog-u?highlightWords=drogy
Z webu Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti (Úřad vlády) následující publikace (taktéž volně ke stažení):
Analýza současného stavu a potřeb v oblasti drogových služeb určených příslušníkům minorit
Současné možnosti léčby drogové závislosti z pohledu romských uživatelů drog
Jak ve škole vytvořit zdravější prostředí
http://www.drogy-info.cz/index.php/publikace/metodika/jak_ve_skole_vytvorit_zdravejsi_prostredi
dále kapitoly o užívání těkavých látek v monografii Drogy a drogové závislosti: mezioborový přístup
Užívání drog v národnostních menšinách (bulletin Zaostřeno na drogy 2/2005)
Dále jsem našla pro Vás zajímavé publikace
Romové a drogy
http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_4247
a dále kontakt na Radu vlády pro záležitosti romské menšiny
http://www.vlada.cz/cz/pracovni-a-poradni-organy-vlady/zalezitosti-romske-komunity/uvod-5779/
Velice se omlouvám za opravdu pozdní odpověď a doufám, že alespoň nějaká část informací pro Vás bude užitečná. Když byste mi napsal/a region, odkud jste, resp. kterého se daný problém týká, mohla bych Vám doporučit konkrétní kontakty na zařízení, kam se obrátit.
Přeji hodně štěstí.
Zpět