Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
prosím o kontakt
Zdena
Dobrý den,
mám vlastně skoro stejný problém jako andy (dotaz z 23.10.) s rozdílem, že jde o skoro 16-ti letého syna, který si myslí, že v 16-ti letech ví, co má dělat.... Před 6-ti týdny jsem synovi provedla test na marihuanu, který byl pozitivní. Koukal na mě jako zjara, jak je to možný.... Protože teď už víme, že marihuana vydrží v těle dlouho při častějším používání a jelikož jsem si zpětně vybavila některé indicie, že marihuanu asi kouřil ne jenom sem tam na diskotéce, jak mi tvrdil a protože jsme absolutně nevěděli a nevíme, jak se k němu zachovat, aby jsme nešlápli vedle, dala jsem synovi lhůtu zhruba měsíc na vyčištění těla a oznámila jsem mu, že s drogama absolutně nesouhlasím a že ho tedy znovu otestuji a že mu do té doby nebudu nic zakazovat... Na to se netvářil nijak nadšeně a bylo na něm vidět, jak je ponížený....
Můj dotaz zní: v případě, že bude další test pozitivní, jak se nejlépe k synovi zachovat? A zároveň bych Vás velmi prosila o kontakt na odborníky, s kterými bych mohla vše probrat a najít tu nejlepší cestu, jak tuto situaci co nejlépe řešit.
Děkuji!
Odpověděl: Gabriela Koryntová
Dobrý den,
jsem ráda, že jste si napsala o kontakt. Ono opravdu není jednoduché vymyslet, co v takové situaci, jakou popisujete, udělat. V jednu chvíli může být správné to, co se jindy nebo u někoho jiného, může ukázat jako chyba. Ale naštěstí všechno nestojí jen na jedné události.
Na stránkách o.s.Prev-centrum, které pomáhá blízkých uživatelů drog, radí rodičům:
1. nepanikařte,
2. zjistěte si informace,
3. buďte důslední,
4. vyhledejte odbornou pomoc,
5. nenechte se ukolébat slovy, že se nic neděje,
6. nezapomeňte na ostatní členy rodiny a
7. neočekávejte jednoduché, zázračné a rychlé řešení.
Vypadá to, že minimálně prvních 5 zvládáte! Nepanikaříte, zjišťujete si informace, snažíte se o důslednost i vyhledat odbornou pomoc a nenecháváte se ukolébat, že se nic neděje.
Než se do plánování toho, co dál, pustíte, ráda bych Vám rozmluvila zmiňované "strašení pasťákem". V 16 letech syn nejspíš moc dobře rozumí tomu, že o něj máte strach. Ale také asi ví, že byste ho stejně do žádného pasťáku neposlali. Nejspíš se ale také cítí podvedený (odběr pod záminkou odevzdání vzorku pediatrovi) a pochybuje o tom, že má doma zajištěné soukromí.
Dospívání je období, kdy se mladí vymezují vůči autoritám a nejspíš mají skutečně pocit, že ve srovnání s rodiči spolkli veškerou moudrost (protože "co můžou rodiče o hulení vědět, jsou úplně mimo". A možná mají i v něčem pravdu. Rodiče často děti krmí hrůznými přibarvenými historkami o tom, co se stane, když vyzkouší drogy. Všechna ta varování a hrůzy, kterými jsou drogy obestřené, na takové "puberťáky" nefungují, protože řada z nich už něco takového vyzkoušela, a nic se nestalo. A i ta trocha nebezpečí, riskování a konfliktů k hledání sebe, svých názorů a místa pod sluncem bezpochyby patří.
Testování na drogy je často hlubokým zásahem do vztahu a vzájemné důvěry mezi rodičem a dítětem. Když už k němu rodiče sahají, je dobré vědět proč a co si s výsledkem počnu. A je dobře, že na další testování máte domluvený jasný termín, do jehož doby si syn může dělat "co chce". Do rozhodování o takových krocích je dobré zapojit i samotného syna. A v rozhovoru by mělo zaznít i to, že ho máte rádi a bojíte se o něj. Ultimáta, vyhrožování ani vydírání (včetně pláče), nemívá kýžený efekt.
Nemůžete být synovi v jednom kuse za zády a testovat ho každý den. Když bude chtít kouřit marihuanu, nakonec si k ní cestu vždycky nějak najde, případně se to před Vámi naučí skrývat. Co však můžete kontrolovat poměrně snadno, je synovo chování a plnění jeho povinností - a to nejen školních, ale i domácích. Jistě se shodnete na tom, že život ve společné domácnosti, s sebou nese pravidla a povinnosti pro všechny.
Zní to jednoduše, ale společně se domluvit, nemusí být snadné. Může v tom pomoci právě konzultace s odborníky. Píšete, že je Vám dobře dostupná Praha a Kladno. Níže najdete kontakty, kam se můžete obrátit a celou situaci probrat osobně.
Poradna pro rodiče o.s.SANANIM
Café Therapy
Školská 30, 110 00 Praha 1
kontaktní osoba: Mgr. Štěpánka Čtrnáctá
tel: +420 284 824 234
http://www.sananim.cz/poradna-pro-rodice-(ppr).html
Ambultantní péče o.s.Prev-centrum
Meziškolská 1120/2, 169 00 Praha 6
kontaktní osoba: Mgr. Alexandra Roubalová
tel.: 233 355 459
http://www.prevcentrum.cz
Oddělení krizového řízení a drogové prevence
Kročehlavská 49, Kladno
kontaktní osoba: PhDr. Věra Urbářová
Telefon: 312 682 177
http://mestokladno.cz/protidrogova-poradna.asp
Přeju pevné nervy (ty se v období dospívání syna jistě budou hodit).
S pozdravem,
Gabriela Koryntová.
Zpět