Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Ještě k éteru
Destilace
Dobrý den paní Gabriela Koryntová,
děkuji Vám za podrobnou odpověď. Mně šlo hlavně o mechanismus účinku.Dám tedy příklad. MDMA blokuje vychytávání serotoninu a způsobuje jeho výlev. Opiáty působí na opiátové recepotry atd. Tak jsem si říkal \\\"prostřednictvím čeho a jak působí éter\\\".
Píšete, že pro ně platí obecné informace, které máte napsané o těkavých látkách, nicméně co se týče mým informací o éteru, tak se z této skupiny v mnoha směrech vymyká a to téměř ve všech - tedy krom způsobu aplikace a vzhledu. Jeho toxicita není zdaleka tak vysoká jako u rozpouštědel, nečetl jsem žádné zprávy o demencích, výrazných kognitivních poruchách apod. které jiná rozpouštědla vytváření. Riziko úmrtí je podle toho co jsem četl velmi malé narozdíl od klasických těkavých látek.
Tak tedy nevím, na co s tou podobností narážíte. Budu rád pokud mi to osvětlíte.
Narážka se týkala knihy od Daleho Pendella, který ve svých knihách kde kombinuje poesii, alchimii a vědeckých přístup a v jakémsi svérázném stylu podává čtenáři fascinující četbu o širokém spektru drog. To co jsem napsal byla volná asociace týkající se knihy :-) Díky Bohu, nikoli uvažování nad sebevraždou. Cením si však vaší pomoci.
Takže abych to shrnul, šlo mi o mechanismus účinku. Ani ne tak o enzym, který éter metaboluzuje, ale hlavně o to \\\"jak\\\" díky čemu v mozku působí. Jaký je jeho mechanismus účinku.
Děkuji Vám :-)
F.
Odpověděl: Gabriela Koryntová
Dobrý den,
tak to jsem ráda, že jsem se spletla. Tituly Pendella osobně neznám.
Pokud jde o mechanismus účinku organických rozpouštědel, jde zpravidla o narušení fluidity buněčné membrány, který souvisí s jejich lipofilitou (rozpustností v tucích). Onou podobností jsem měla na mysli nejen způsob aplikace, vzhled, ale i podobnost pokud jde o účinky, riziko vzniku závislosti (zejména té psychické). Ačkoli máte pravdu v tom, že má svoje specifika, včetně toho, že se u něj uvádí nižsí toxicita, specifický průběh intoxikace (anestezie). Podrobněji rozvedené informace, které se týkají bohužel opět pouze celé skupiny těkavých látek (včetně diethyletheru): http://www.adiktologie.cz/cz/articles/download/3449/tekave-latky-charakteristika-pdf. Část, která by mohla být nejzajímavější pro Vás je farmakodynamika.
Ether se používal zejména k narkóze. Většina poznatků, které o této látce máme, vychází tedy ze zkušeností z pokusů na zvířatech a zmiňovaných anesteziích a narkozách. Některé ze následujících informací jsem vybrala z knihy Klinická toxikologie, Riedl, D., Vondráček, V. a kol: Klinická toxikologie, Avicenum, Praha 1971.
V první fázi narkozy dochází k excitaci spojené s drážděním myokardu (to je způsobeno vyplavením dřeňových hormonů nadledvin). Následuje pokles krevního tlaku, který souvisí s relaxací svalů a rostoucí periferní cirkulací. Postupně se překrví i CNS, v krvi stoupne glykémie a postupně dochází k acidoze.
Může dojít k poškození ledvin, či jater. Obojí však není časté. Následkem narkozy dochází k zastavení peristaltiky a mikce, ty se postupně obnovují (peristaltika do 1-2 dnů). Po procitnutí se dostavují silné pocity nevolnosti a zvracení, někteří pacienti uváděli i několikatýdenní problémy s nespavostí.
Patologický nález při otravě etherem bývá nespecifický. Při dlouhodobém zneužívání bývá odhalen katar žaludku, střev a ekzémy v nose. Smrt může způsobit zapadnutí jazyka, vdechnutí žaludečních šťáv, či obsahu žaludku. Po vypití většího množství etheru hrozí, že se začne ether v žaludku vlivem tělesné teploty vařit. Nestačí-li jícen odvádět vznikající páry, hrozí ruptura žaludku. Dlouhodobé zneužívání etheru vede k poškození sliznic dýchacího a trávicího ústrojí, včetně rizika rozvoje chronického zánětu.
Pokud jde o chronické užívání, šlo by možná říci, že jde o látku méně rizikovou než jiné těkavé látky. Nicméně akutní toxicita, tj. riziko předávkování a smrti při jednorázovém užítí, je poměrně vysoké.
Jste-li s touto odpovědí nespokojen, nezbyde mi než Vás odkázat na farmakologický ústav některé z lékařských fakult, např. Farmakologický ústav 1.lékařské fakulty Univerzity Karlovy: http://www.lf1.cuni.cz/pracoviste-kontakty?sAction=detail&sWorkPlaceID=LF165&nInstitution=1.
S pozdravem,
Gabriela Koryntová.
Zpět