fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Rada, jak se toho zbavit

Pavel

Můj dotaz vám asi připadne bezvýznamný, ale přeci to zkusím: Je mi čtyřicet let, pracuji jako programátor. Jsem příležitostný konzument alkoholu (opravdu příležitostný - dobré červené víno), silný kuřák. (30 - 40 cigaret bez filtru). Abych nemusel spát kolik zřejmě potřebuji, piju silný čaj a dost kouřím. Čaj mi chutná a opravdu mi umožní bez problémů vynechat noc a po celou tuto dobu intenzivně pracovat, ale umím si ho odříct a nemám pocit, že bych nějak trpěl. Neumím se ale zbavit kouření. Mnohokrát jsem to zkoušel, jednak proto, že mě v poslední době začala trápit nepravidelnost srdečního rytmu, ale hlavně nechci dávat špatný příklad svým dětem. Pokoušel jsem se pomoci si žvýkačkami a náplastmi Nicorette, ale nezdálo se mi, že by to bylo jiné. Moje matka kouřila během celého těhotenství i kojení, od malička jsem vyrůstal v zakouřeném bytě. Kouřím od 15 let a to i v době, kdy jsem dělal vrchový sport. Dnes mám ale velmi málo pohybu a začínám pociťovat potíže také s dechem, pokud mám kus uběhnout nebo v tempu ujet na kole. V rodině mám velkou podporu, ale nedaří se mi, i když jsem si vždycky myslel (i moje okolí), že mám silnou vůli. Poradíte?

Odpověděl: Martin Šefránek

Vaše otázka se přímo netýká našeho zařízení, které se specializuje na nealkoholové drogy, proto vás odkazuji na poradnu pro odvykání kouření při 1. LF UK, tel.: 02/90 05 37 74 a přeji mnoho úspěchů.

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Creative Commons Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko