fb

Nacházíte se: Úvodní stránka Těkavé látky Poppers

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Poppers

 

Poppers je populární název pro různé alkyl nitrity (včetně isobutyl nitritu, butyl nitritu a amylnitritu). Isobutyl nitrit a butyl nitrit se prodávají jako speciální čistící prostředky na kůži, hlav u videorekordérů, atp., bývají přítomny také ve většině osvěžovačů vzduchu. Amyl nitrity se používají v některých lécích pro kardiaky, bývají součástí některých čichacích afrodiziak ze sexshopů.

 

Účinky

 

Poppers se užívají čicháním výparů přímo z lahvičky, účinek se dostavuje během pár sekund a obvykle trvá 1-2 minuty. Způsobují různé stavy jako euforii, sexuální touhu, malátnost, omámenost, bolesti hlavy, atp. Zapříčiňují také uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagina), proto je používají zejména homosexuálové, pro usnadnění análního styku.

Zdravotní rizika

 

Některé studie ukázaly, že nitrity snižují funkčnostimunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je nebezpečné je kombinovat se stimulanty (pervitin, kokain, E, ale i Viagra atp.)! Jejich užívání představuje zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, pro trpící chudokrevností, rovněž pro těhotné a zejména pro lidi, kteří za sebou mají "mozkovou příhodu". Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím.

Další rizika

 

Delší užívání poškozuje nos a plíce!
Potřísnění pokožky způsobuje její podráždění a vyrážku!
Jsou jedovaté - pokud se "podaří" je polknout, je nezbytné zavolat rychlou lékařskou pomoc! (tel. 155)
Jsou velmi hořlavé - nepřibližuj k nim cigarety, svíčky, atp.!
Aby se předešlo vypaření, je potřeba je uchovávat neprodyšně uzavřené ve zvláštní lahvičce a to nejlépe v lednici nebo mrazáku.

 

 

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Creative Commons Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko