fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

marihuana a pamet

pavlyc

chtel bych vedet zda existuji studie vlivu marihuany na pamet kratkodobou i dlouhodobou a kde je mohu hledat

Odpověděl: Martin Hulík

Ve stručnosti: užívání marihuany zhoršuje výbavnost krátkodobé paměti (tzn. že si člověk hůř pamatuje, co se dělo včera večer, nemůže si vzpomenout, kde nechal mobilní telefon...). Problémy se budou z horšovat s délkou a vyšší frekvencí užívání. S dlouhodobou pamětí si nejsem jistý, obvykle se nějaké výrazné dopady neuvádějí (dlouhodobá paměť se týká např. vzpomínek z dětství, atd.).
Studií existuje celkem dost (podle níže uvedeného zdroje vyšlo od roku 1960 přes 4000 prací o lékařských, psychologických a sociálních aspektech užívání marihuany), obvykle ale vycházejí v zahraničních odborných časopisech, takže se vám budou těžko shánět. Pro inspiraci si přečtěte kritickou stať zabývající se výzkumy a studiemi o vlivu marihuany na organismus a psychiku. Najdete ji tady.
Až si to přečtete, tak možná usoudíte jako já, že nemá smysl strávit zbytek života čtením studií, z nichž stejně velká část je buď zastaralá nebo odporuje jiným studiím.
Ale že má marihuana negativní vliv na paměť, berte jako fakt a třeba z toho pro sebe vyvoďte nějaké závěry. :-)

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko