Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Kokain
Ok
Tudíž si myslíte, že to není pravděpodobné? Už je to týden a paranoidita je o něco menší. Já nyní i kvůli zaměstnání chci přestat. Existuje nějaké místo, kde mohu situaci řešit v anonymitě? Začala jsem si všímat, že to mám vždy a proto jsem to už velmi omezila. Nicméně nepovedlo se mi to úplně, teď to mám v plánu, protože mám opravdu strach, že to někdo bude řešit. Nic u sebe nedržím a opravdu toho lituji.
Odpověděl: Gabriela Koryntová
Zdravím vás,
předpokládám, že navazujete na předchozí dotaz ohledně paranoidních stavů a obav, že by vás mohla kontaktovat policie. Je to tak?
Obecně platí, že paranoia má nějaký reálný základ - spustí ji něco, co se stalo (jako třeba u vás onen kontakt s někým se zahraničním číslem a předání drog ve vaší ulici, nebo samotný fakt, že držení a distribuce drog je u nás prostě nelegální), nicméně výklad událostí se pod vlivem paranoi začíná měnit, komplikovat a stává se stále více bizardní, a může skončit toxickou psychozou a třeba i hospitalizací. Vy říkáte, že právě na tu jednu událost se nabalily myšlenky spojené s policií. Čím blíž je člověk dealerům, distribuci a výrobě, čím častěji a větší dávky užívá, čím méně spí a nedává si čas na regeneraci, tím roste pravděpodobnost, že se takové stavy objeví, stejně jako roste pravděpodobnost, že se časem do kontaktu s policií nakonec dostane.
Většinou je to tak, že s vysazením drogy (nejčastěji jde tedy o stimulační drogy jako je kokain nebo pervitin) stavy mizí - někdy rychleji, někdy pomaleji. Vy říkáte, že po týdnu je to s paranoiou lepší. Říkáte, že chcete i kvůli práci s užíváním přestat. A já bych vás v tom ráda podpořila. A ano, existují místa, kam můžete zajít i anonymně. Buď to mohou být poradenská pracoviště, která fungují v rámci soukromého sektoru - jako je třeba Adicare nebo Neocentrum, kde si však veškerou péči relativně draze platíte. A nebo jsou místa, kam můžete zajít také anonymně - tedy i mimo systém zdravotní péče - jsou to však centra nízkoprahová, kde se nejspíš potkáte s uživateli drog. V Praze jsou to kontaktní centra - zde najdete kontakty. Stačí zavolat a objednat se, tím minimalizujete kontakt s ostatními uživateli a zajistíte si, že na vás bude mít pracovník vyhrazený čas.
Kdybych se zkusila odpověď shrnout:
1. ideální by bylo vyhledat odbornou pomoc - kontaktní centrum ve vašem okolí (diskrétní a anonymní), adiktologickou a možná i psychiatrickou pomoc (medikace může pomoci paranoiu rychleji zastavit a předejít chronicitě takových stavů, které se mají tendenci při pokračování v užívání vracet)
2. vyvarovat se pokračování v užívání kokainu, pervitinu a jiných podobných látek, které mají potenciál paranoiu vyvolávat
3. budete-li v užívání pokračovat - pak v bezpečném prostředí, s lidmi, kterým věříte a které dobře znáte, minimalizovat rizika, která vedou k rozvoji paranoi - tj. odpočívat, spát, užívat raději menší dávky, dopřát si mezi užitím pauzy a regeneraci, užívat v dobrém psychickém rozpoložení a v situaci kdy jste zdráva.
Budu ráda, když mi dáte vědět, jestli vám odpověď dává smysl, případně napíšete, jak se situace vyvíjí, zda se vám daří abstinovat a paranoia se mírní.
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Gabriela Minařík.
Zpět