Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz
Zadejte dotaz
Prohledejte jiľ zodpovězené
Nevíte, jak se zeptat
PORADENSKÁ LINKA
602 666 415
Odpověď podle kódu
ANKETA
Otázka jen pro uživatele marihuany (a pouze marihuany, bez kombinace s jinými látkami): Jak často hulíte?
Kvartalni alkoholismus
Dasa
Dobrý den.pritel je kvartalni alkoholik.Pred osmi lety se léčil ,teď u něho došlo k recidive. Říká, že není antabus ,dostal jiný léky a ty prepil.Chtela bych vědět jestli je nějaká šance, že mu léčba pomůže.Dekuji
Odpověděl: Gabriela Koryntová
Zdravím vás, Daso,
díky za dotaz.
Bohužel vám nedokážu jednoduše odpovědět, resp. mám trochu pocit, že jste si v otázce odpověděla sama - pokud bude partner chtít, mohou mu léky pomoci, bude-li je ale chtít "přepít", resp. pít dál, nic ho nezastaví, tedy ani léky. Pokud jde o pití alkoholu, jde hlavně o to, co chce váš partner. Chce-li své pití řešit, má možnosti, kam se obrátit s žádostí o pomoc. Dokonce s tím má i své zkušenosti. Chce-li ale pít dál, vždycky si k alkoholu cestu najde.
V tuhle chvíli pro vás, ale i pro něj, může být dobrá otázka: Co v tuhle chvíli potřebuje/i, aby/ch nepil, a co, aby/ch mohl pít dál?
Pokud je to tak, že tvrdí, že vás potřebujete, aby nepil, ale vlastně v pití pokračuje, nejspíš to nebude úplně pravda. Říká-li, že když se s ním rozejdete, bude pít dál a víc, ale vlastně pije i teď, pak to také nejspíš není pravda. A vypadá to, že je na vás, jak se se situací, kdy partner kvartálně pije, poperete. Chcete partnera, který takhle pije? Jste ochotná s ním procházet takovými obdobími opakovaně? Kolikrát jste to ochotná ustát? A co je pro vás ta hranice, za kterou nechete jít? Co pro sebe chcete?
Je na vás, abyste si pro sebe ujasnila, co jste ochotná snést a co nikoli. Partnera proti jeho vůli nezměníte a sliby jsou jen sliby, dokud se nestanou skutečností.
Je mi jasné, že vám na partnerovi záleží a máte ho ráda, jinak byste do poradny nejspíš nepsala. Nejspíš mu chcete věřit, pomoct mu a podpořit ho v tom, aby se neupíjel. Ale to hlavní je na něm. Na vás je nastavit si hranice a rozhodnout se, co bude když ...
Můžete mluvit o tom, co vidíte a slyšíte (jeho chování, spolehlivost, pohyb, schopnost držet se plánů a slibů atd.), o tom, co to s vámi dělá a jak se cítíte. A pak je dobré mít sama pro sebe jasné hranice v tom, co jste ochotná snést a jak dlouho, a mít jasno v tom, co už je pro vás nepřijatelné. Jinak by se snadno mohlo stát, že za pár let zjistíte, že se opakovaně necháváte uchlácholit sliby a zůstáváte v něčem, co se jen s malými obměnami točí v kruhu a stáváte se tzv. spoluzávislou.
Nikdy není od věci v podobné situaci vyhledat odbornou pomoc. S pracovníkem, který vás vyslechne, kterému budete moci vše popsat v širších souvislostech, budete moci mluvit o tom, co už jste vyzkoušela a co a jak fungovalo, budete moci mluvit bez pocitu odsouzení o všem, co vás kolem toho napadá, o svých pocitech i obavách, strachu, vině, zlobě, a společně budete moci hledat další kroky, které podniknout. Co vy na to? Dávalo by vám něco takového smysl? Pokud ano, zkuste se obrátit na nejbližší adiktologickou ambulanci a svou situaci v krátkosti popište - buď vám nabídnout schůzku nebo vám poradí, kam se obrátit. Služby podobných poraden jsou zdarma (byť najdete dnes i placené služby) a jsou poskytovány diskrétně, podobně jako služby u lékaře. Pokud kontakty nemáte, napište, která větší města jsou vám dobře dostupná.
S přáním hodně sil a trpělivosti,
Gabriela Minařík.
Zpět