fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

kava

wysocky

prosim je kava taky droga???

Odpověděl: Petr Přibyl

Dobrý den, děkujeme za dotaz.

 

Slovo droga může být lehce zavádějící, proto se mu pokusím vyhnout. Ale svým způsobem se dá říct, že ano. Káva obsahuje kofein, který rozhodně spadá mezi tzv. "omamné a psychotropní látky". Jeho "psychotropní účinky" (účinky působící na psychiku nebo doslova "směřující k duši") se dají shrnout jako stimulační. Proto kofein řadíme mezi tzv. "psychostimulancia" - tedy látky se stimulujícícm účinkem na centrální nervovou soustavu.

 

Kofein stimuluje především tím, že zvyšuje krevní tlak, zrychluje puls (a celkově napodobuje reakci těla při střesu) - tím se zvyšuje průtok krve mozkem a tedy i dodávka kyslíku a živin. Proto nám to po kávě lépe myslí, lépe se nám soustředí. Kofein tedy zrychluje myšlenkové tempo, zvyšuje do určité dávky i soustředění a pomáhá potlačovat pocit únavy a ospalosti (blokuje na nervových buňkách místa pro vznik pocitu ospalosti - adenosinové receptory).

 

Tímto příjemným a v celé řadě případů i užitečným účinkem (např. při vysilujícím zaměstnání, nebo když potřebujeme neusnout) získává kofein svůj návykový potenciál - látky, které typicky zvyšují výskyt žádoucích stavů a libých pocitů, máme tendenci užívat častěji, pravidelně či dokonce je máme tendenci nadužívat (tj. užívat je nad množství, které je prospěšné zdraví tělesnému i duševnímu). Proto zde, i v případě kofeinu/potažmo kávy, hovoříme o návykových látkách. A látky, které vyvolávají snadno návyk, mají také vyšší riziko pro vznik závislosti v pravém slova smyslu (včetně absitnenčních příznaků, zvýšené tolerance atd. - vizte kritéria pro diagnózu závislosti).

 

Takže ANO, KÁVA JE SVÝM ZPŮSOBEM DROGA. Nedá se ovšem říct, že by její nebezpečnost byla srovnatelná s jinými látkami ze stejné skupiny psychostimulantů, jakým je např. kokain. Jako u všech drog tedy záleží na množství a frekvenci užívání a na stupni kontroly či obezřetnosti při zacházení s touto návykovou látkou.

 

Snad jsem odpověděl srozumitelně. Pokud byste potřeboval/a poradit ještě s něčím, neváhejte se na nás obrátit.

 

S Pozdravem,

Petr Přibyl

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko