Zpětná vazba (pí. Marečková) 3
Otázka 07/27/2010
Odpověděl: Živý odborník
Zdravím vás, Kristýno.
Víte, přemýšlím jak na váš "dotaz", který vlastně ani úplně dotazem není, odpovědět. Jsem ráda, že alespoň co se týče toho pervitinu, máte, zdá se, jasno. To je moc dobře, protože pervitin by k těm stávajícím problémům přidal řadu dalších. Jen mi není jasné, jak to máte s tím vyhledáním odborné pomoci. Víte, domnívám se, že s terapeutem byste nemusela řešit pouze problém "jak si nezakouřit marihuanu". Mohla byste probrat plno věcí, které pro svůj život považujete za důležité. A také třeba i společně promyslet, zda přeci jen neexistují ve vašem životě a budoucnosti pozitiva, která vy aktuálně nevnímáte a nedokážete pojmenovat. Vlastně byste mohla komplexněji a smysluplněji probrat to, co píšete tady na poradnu. Rodičům můžete říci, že na terapii chodíte přeci kvůli tomu, abyste se v životě cítila lépe, byla si jistější a dokázala čelit potížím. Nemyslím si, že by to nutně museli vnímat tak, jako že jste je "zklamala". Zklamaní však jistě budou, když zjistí, že jste opět začala marihuanu kouřit a máte s tím problémy.
Zkuste se nad tím ještě zamyslet. Myslím, že máte všechny potřebné informace a jste i schopná dohlédnout důsledky svých případných rozhodnutí a svého konání.
Přeji vám hodně štěstí a klidný zbytek prázdnin.
PS1: Jistě máte pravdu v tom, že některé odpovědi tady na poradně, jsou "uvolněnější" a některé více "formální". Samozřejmě záleží také na tom, jak a kým je formulovaný dotaz, tzn. že asi mírně jiný typ komunikace odpovídající zvolí v případě, kdy odpovídá např. rodičům a jiný když komunikuje s party-experimentátorem.
PS2: Ohledně té pomáhající profese v drogové problematice. Zásadním předpokladem samozřejmě je, aby dotyčný měl vyřešen svůj postoj k drogám a abstinoval. Také je potřeba mít vystudovanou vhodnou školu a absolvovat nějaké stáže, případně psychoterapeutický výcvik. Na druhou stranu, podle toho, jak píšete, si myslím, že s vyjadřováním, komunikací a formulováním myšlenek nemáte problém, což je také jeden z předpokladů. Nu, takže by to asi chtělo hlavně vyřešit tu marihuanu, co?:-)