fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Psychiatr a povinná mlčenlivost

Mao Mau

Dobrý den, již jsem psala dotaz ohledně mého zhořeného psychického zdraví způsobené halucinogenimi látkami. Chtěla bych s tím zajít za svým psychiatrem, ale obávám se jedné věci. Dřív když jsem užívala lsd a harihianu, byla jsem nezletilá a obávám se že kdybych se s tímto svěřila psychiatrovi, oznámil by vse na ospod protože moje máma má ve výchově ještě 2 nezletilé děti pod 15 let, obávám se toho že by to tedy mohl lékař oznámit na ospod s tím ze matka neměla vychovu pod kontrolou a mohli by zavést nějakou kontrolu děti. V té době kdy jsem užívala marihuanu a lsd jsem byla pod dohledem ospodu, ale o užívání drog nevěděli, ale nutno zmínit že psychiatr má o všem informace co se dělo. Ma v této situaci kdy jsem již plnoletá,psychiatr pravo oznámit ospodu že když jem byla nezletilá jsem užívala drogy, když mám ještě dva sourozence mladší 15ti let? Dekuji

Odpověděl: Gabriela Koryntová

Zdravím vás, 

 

a děkuju za dotaz.

 

Samotné užívání drog u nás není trestné a nevztahuje se na něj oznamovací povinnost. Jinak by tomu bylo v případě, pokud byste drogy distribuovala.

 

Pokud jde o OSPOD, může na něj ohlásit kdokoli cokoli i z vlastní inciativy, třeba i jen v případě podezření - oznámení lze podat anonymně a může ho podat třeba i jen soused, který má pocit, že s dětmi není něco v pořádku a rodiče to neřeší.

 

Předpokládám, že pro psychiatra by nebylo vhodné obracet se na OSPOD už z toho důvodu, že by riskoval ztrátu vaší důvěry. Jinak by tomu mohlo být, pokud byste vy sama mluvila o tom, že sourozenci drogy aktuálně užívají nebo distribuují, jsou ohroženi a v nebezpečí, a máte o ně strach ... oznámit případné užívání svých sourozenců můžete na OSPOD i vy sama. 

 

Snad alespoň takto.

 

S pozdravem,

Gabriela Minařík.

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko