fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Láká mě zkusit nějaké tvrdé drogy

dulík

Ahoj. Je mi 17 let. Alkohol nepiju. Marihuanu jsem začala kouřit v 15. Kouřím, tak průměrně 3, 4krát tydně. Už když jsem chodila do 5 nebo 6 třídy jsem si říkala, že cigarety kouřit nechci, ale trávu bych jednou zkusila. Teď mám ale jiný problém. Tak dva roky se zajímám o drogy, a myslím, že o nich něco vím. Přečetla jsem plno knížek, vystřihuji si články. Povšem, co se týká drog, jsem jako zblázněná. Vím, že drogy jsou špatné. Dělají z lidí akorát trosky. Ale já v sobě cítím hroznou chuť něco vyzkoušet. Hlavně když vidím nějaký film, ve kterém se drogy objevují, tak mám pocit, jako kdyby každá buňka v mém těle prahla po tom něco zkusit. Třeba perník. Myslím, že by se mi to líbilo. Zkusit si jaké to je být závislý, projít absťáky a pak se z toho dostávat. Mám tisíc důvodů, proč drogy nebrát, a mám jeden proč ano..chuť to zkusit...a ten jeden převládá. Vím, že to je blbost. Moje jediné štěstí je, že k nim nemám přístup, Myslím, že s přibývajícím věkem budu rozumnější, ale co teď? Ono to asi není normální. Mám pocit, jako kdybych o něco přišla, něco, co někdo zažil a já ne. I když toho ti lidé potom litují.

Odpověděl: Jakub Minařík

Ahoj. Mně je 33. Alkohol piju občas, a kouřím. Od 14. Ostatní svoje drogové zkušenosti nepovažuju za významné. Zrovna dneska jsem měl rozhovor s jedním svým bývalým klientem, kterej bral strašně moc let, ale dík bohu se z toho vymotal. Teď si léčí choroby které si opatřil v době braní a dává se do pořádku. Upozorňoval mě na nějakej článek na internetu ve kterým líčí nějakej toxík a vařič mladší než on svoje braní a píše, že bral s bohem (nebo byl bůh? je to skoro totéž). Já sem si uvědomil, že když jsem začal uvažovat, že budu dělat tuhle práci, tak mi možná bylo nějak kolem těch 15-17 a já znal docela dost lidí, který brali a nebyli na tom dobře. Byli ale zajímavý. O drogách moc nemluvili, četli ale spoustu zajímavejch věcí, dobře se s nima povídalo a byli takový trochu tajemný. Byl v tom smutek, bolest, ale i moc.Tenkrát jsem se rozhodnul, že budu dělat tuhle práci. Asi sem se taky tenkrát rozhodnul, že o tom chci hodně vědět, než se pustím do nějakejch experimentů. Vystudoval jsem (kvůli tomu, do značné míry) lékařskou fakultu, prošel výcvikem v psychoanalytické psychoterapii, .... Nakonec jsem zjistil, že ty experimenty nejsou až tak důležitý, protože moje cesta je jiná. Z té doby, kdy jsem se rozhodoval, jsem si odnesl Neotřelý způsob uvažování, zájem o to, jak to vlastně ti, kteří berou, prožívaj. Teď se zabývám léčbou závislostí, motám se i kolem výzkumů v téhle oblasti. Co to je závislost vím. To je to jak to mám s tím kouřením. Není to nic příjemného a blbě se s tím žije.
Uvažuju co jsem chtěl vlastně říct. Asi to, že bych doporučoval odložit rozhodnutí o braní a závislosti na později. Trocha trpělivosti se vyplatí. Braní s sebou nese jistá rizika, došlo mi to až později. A tak jsem docela rád že stojím na té straně, na které stojím. Kdybyste se o tom chtěla bavit, tak pracuju v DS SANANIM, tel je 02/803130, adresa v kontaktech. :-)

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko