fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Toxická psychoza

Tono

Dobrý den, zažil jsem toxickou psychozů na pár hodin, slysel jsem hlasy, už je to 4 roky, a 3 roky co žádné drogy, ani alkohol nepiju. Bohužel se u mě začeli projevovat v poslední době Úzkostlivé stavy. Myslíte si že Toxická psychoza může zapřičinit vznik schyzofrenie i po třeba 3-4 letech od toxické psychozy?? Chodím teď ke psychiatrovi i k psychologovi, ovšem jsem se styděl jim říct, že jsem zhruba 4 roky bral Extaze, mariuhanu a jednou vyzkoušel pervitin, při kterém se mi spustila na nejakou chvili toxická psychoza. Teď mám strach, že ty uzkostlivé stavy můžou být, příznakem nějaké závažnější dušení choroby. Přesto že mi paní doktorka řekla že to vypadá jenom na úzkosti a ne na žádnou závažnou psychickou nemoc. Zajímá mě jenom jestli lidé co prodělali toxickou psychozu zda se pak u nich i po letech může v tomto důsledku rozvinout závažné onemocnění jako schizofrenie.

Odpověděl: Kamil Kalina

 

Dobrý den,Tono,

 

toxická psychóza sice někdy může přímo přejít do psychózy schizofrenního okruhu, ale po tak dlouhém odstupu to není pravděpodobné. Ale jestli jste dlouhodobě a intenzivně kouřil marihuanu, tam je ta možnost vyvolání psychózy schizofrenního okruhu vyšší. Zřejmě ale máte „jenom" úzkostnou poruchu, možná vliv předchozího užívání drog a alkoholu se na tom taky částečně podepsal. Přestaňte se za to stydět a řekněte to své psychiatře, potřebuje to vědět už kvůli medikaci, protože jako bývalý uživatel návykových látek byste neměl brát návyková a závislost vyvolávající psychofarmaka z okruhu benzodiazepinů.

 

Doc. MUDr. PhDr. Kamil Kalina, Csc.

 

 

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko