fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Nešťastná láska

Vlčice

Dobrý den. Před několika lety jsem poznala (v mých očích) nejúžasnějšího člověka na světě. Už od začátku jsem věděla že to je láska a s mojí povahou a s tím, že ve své podstatě nikoho jiného nemám jsem se na něj upnula natolik že život bez něj pro mě nepřichází v úvahu. Samozřejmě mám rodinu ( mámu, sestru, neteř... Ale nikdy jsme neměli nějak extra blízké vztahy, jsem v podstatě pořád sama). Několik dlouhych let jsem čekala na to, až se rozejde se svou (teď už bývalou) přítelkyní. Sliboval jak budeme spolu, že k sobě patříme vím, že mě i miloval. Občas jsem si dali perník abychom oživili sex. Vše bylo až na stres že je stále se svou bývalou v pohodě. Postupem času jsem začínala vidět co to ale dělá s mou psychikou. To že každý den odcházel za ní domu, víkendy a svátky kdy nebyla v práci bylo pro mě utrpení. Nejhorší čas přišel vždy v období vánoc a moje myšlenky na to jak jsou spolu mě přiváděli k jedinému východisku a tím byla sebevražda. Zvrat přišel, když s ní odjel na poslední dovolenou k rodičům na chalupu na tyden. Zle myšlenky pomohl zahnat pouze pervitin. Po všech těch letech přišla nová naděje, rozešel se s ní a já zase začala vidět život lépe. Jenže to štěstí netrvalo dlouho. Dozvídala jsem se jak moc je nešťastný i když jsem se snažila dělat všechno pro to aby jsme byli šťastný. Říká to lidem aby ho litovali ale to že mi to ublizuje už jaksi nevidí. Přítel byl vyleceny z drogové závislosti a několik let byl čistý. Jenže je to tak 2-3 roky co potkal bývalé kamarády a nevydržel. Nejdřív to bylo jen zřídka. Jednou se sjel a utekl. Nezvedal telefon nevolal nevěděli jsme co s ním je. Všude jsem ho hledala a bylo to hrozně narocne na psychiku. Od té doby jsem ho vzala vždy k sobě na domu abych se o něj mohla alespoň postarat. Měl to kvůli sexu takže jsem to začala brát taky abych vydržela. Teď už se mě ale ani neptá a prostě mi oznámi že přijde. Sám ví, že mě dostal k drogám. Vždy toho lituje ale až potom. Momentálně jsou mezi námi vztahy na bodu mrazu. Jeho rodiče mě nenávidí, protoze mě vždy stavil mezi ně a je. Oni chtěli abych řekla že je i mě a on to nechce. Kdyby ke mě pro něj přijeli nemělo by to řešení. zhroutil a další den by to udělal zas. Zakazují mu kontakt se mnou. A to pro mě je konec. Největší spouštěč. Teď už jsem na tom tak že nevydržím si nedat i když se zrovna nehadame. Cítím závislost na něm a na pervitinu. Život opět ztratil smysl. A přestala jsem vidět budoucnost. Vím že tímhle stylem to zakončí zle ale nejde to přestat. Stačí menší psychický stres a jsem tam zas. Nemám se ani komu svěřit protože mě každý jen odsoudí. Potřebuju aby s tím přestal on pak to dokážu i ja.

Odpověděl: Gabriela Koryntová

Zdravím vás, Vlčice,

 

děkuji vám za dotaz i za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte.

 

Myslím, že nejvýstižněji vaši situaci charakterituzuje věta, kterou jste sama použila: "Cítím závislost na něm i na pervitinu." A jestli jsem to pochopila dobře, točíte se vlastně už dlouhou dobu jen s mírnými obměnami v začarovaném kruhu, jste vyčerpaná, možná se cítíte v pasti, že které nevidíte východisko, dokonce uvažujete o sebevraždě. To vše k závislosti i spoluzávislosti patří. Máte navíc pocit, že vás lidé v případě, že se svěříte, odsoudí. Situaci asi takto na dálku celou nerozklíčujeme, ani nevyřešíme. Abyste se v situaci lépe zorientovala, nahlédla, co se děje, porozumněla svým emocem, oddělila je právě od oné závislosti, zahlédla celou situaci s odstupem, bylo by efektivnější setkat se osobně s odborníkem, který vás nebude soudit, ale naopak vám nabídne prostor a porozumění, ale zárovemn vám pomůže zahlédnout ten začarovaný kruh a pochopit, co jej drží roztočený a jak by bylo možné ho zpomalit natolik, abyste zvládla vystoupit. Vím, že je to hodně obrazná formulace, ale zdá se mi v tuto chvíli nejpříhodnější. Doufám, že je i tak srozumitelná.

 

Kdybyste mi napsala, která větší města jsou vám dobře dostupná, poslala bych vám kontakt na kontaktní centrum nebo adiktologickou ambulanci, kam byste mohla zajít a mluvit o situaci podroněji. Dávala by vám to takto smysl? Ideální je se dopředu zavolat a zkusit se objednat, a to i s ohledem na současnou situaci ohledně nouzového stavu. Služby poradny jsou poskytovány diskrétně a zdarma. 

 

Snad tedy alespoň takto. Budu ráda, když napíšete, jestli vás něco z napsaného oslovilo, případně se ozvěte pro kontakty.

 

S pozdravem,

Gabriela Minařík.

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko