fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Vstupní prohlídka

Scotty

Dobrý den, jsem příležitostná uživatelka pervitinu. Neužívám ho nitrožilně, ale šňupáním. Další týden mám jít na prohlídku, dva týdny jsem nic nepožila, dokáže to ale přesto zjistit doktorka? Vím, že určitě jí musím odevzdat ranní moč, ale nejsem si úplně jistá s odběry krve. Děkuji předem za odpověď, S.

Odpověděl: Amrit Sen

Scotty, zdravím Vás,

 

díky za důvěru. Při vstupních, ani jiných lékařských prohlídkách se testy na drogy nedělají. Někteří zaměstnavatelé je sice mohou vyžadovat, pak byste o tom ale věděla. Nikdo Vám nemůže dělat test na drogy bez Vašeho vědomí a souhlasu, bylo by to protiprávní a platí to i v souvislosti s předporodními vyšetřeními.

 

Testy na drogy, například kromě silničních kontrol a v souvislosti s vyšetřováním, při podezření ze spáchání protiprávního jednání, může také nařídit soud, i tehdy je však možné se testům vyhnout, se všemi právními důsledky, které takové odmítnutí přináší.

 

Přítomnost drog se většinou, v závislosti na druhu testu, ale zejména na frekvenci užívání, množství a kvalitě drogy, také na metabolismu každého testovaného, detekuje zhruba v těchto časových úsecích:

 

Marihuana (THC)

- detekce z moči 1 - 30 dní, výjimečně déle, v závislosti na intenzitě předchozího užívání, při občasném užívání se testy negativizují cca do 14 dní

- detekce z krve do 14 dní, při občasném užívání se testy negativizují cca do 10 dní

Pervitin

- detekce z moči 3 - 21 dní, v závislosti na intenzitě předchozího užívání, při občasném užívání se testy negativizují cca do týdne

- detekce z krve 1 - 3 dny

Extáze

- detekce z moči max. 14 dní, při občasném užívání se testy negativizují cca do týdne

- detekce z krve 1 - 3 dny

Kokain

- detekce z moči do 12 - 24 h, detekce z krve do 24 h, v závislosti na intenzitě předchozího užívání

Heroin a další opiáty

- detekce z moči 2 - 3 dny, detekce z krve 1 - 2 dny, v závislosti na intenzitě předchozího užívání. Některé opioidy, např. Methadon, mohou být detekovány až 6 dní od užití.

Benzodiazepiny

- detekce záleží na vylučovacím poločasu - u krátce působících lze látku detekovat po několika dnech, u dlouhodobě působícího Diazepamu až 3 týdny, vzácně déle.

 

Doba, po kterou lze výše uvedené drogy zjistit ze slin a potu, je obdobná, jako u testů ze vzorku krve. 

 

Testování na drogy, lékařka, zaměstnavatel a práce jsou jedna věc, že si ani při tak důležité okolnosti nechcete, nebo nemůžete drogy odpustit, je věc druhá.

 

Doporučuji Vám se nad tím vážně zamyslet a zvážit, jestli není čas na kontakt s odborníky, nebo návštěvu mítinku svépomocného společenství uzdravujících se a uzdravených závislých, či na obojí...

 

Přeji Vám vše dobré, buďte na sebe opatrná,

Amrit Sen.

 

 

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko