fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Fórum pro spoluzávislé

Kopretina

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli existuje něco jako online diskuzní fórum, kde si můžou spoluzavisli alkoholika psát zkušenosti, rady... Vím o organizaci Al-anon, ale to funguje, pokud vím, pouze formou setkání.
Manžel má problém s alkoholem (resp já mám problém s jeho alkoholem, on podle sebe problém nemá :))

Děkuji moc za odpověď

Kapradina

Odpověděl: Amrit Sen

Kopretino, Kapradino, zdravím Vás,

 

díky za důvěru. Omlouvám se, ale o specializovaném internetovém fóru pro blízké lidí, kteří mají problém s alkoholem, bohužel, nevím.

 

Mám ale za to, že na setkání Al-anon, rozhodně stojí za to zajít, stejně jako můžete využít otevřených mítinků AA - Anonymních alkoholiků. Objednat se můžete i do některé ze specializovaných poraden, není nad osobní pohovor.

K dispozici Vám jsou i CoDA - Anonymní spoluzávislí, kteří kromě osobní účasti na mítincích nabízí možnost on-line účasti pro ty, kteří se dostavit nemohou.

 

Kontakty:

http://alanon.cz/
https://www.anonymnialkoholici.cz/
https://anonymni-narkomani.webnode.cz/
http://www.poradnaprorodice.cz/
http://www.poradnaprorodice.cz/dotaz/20761/alanon.html

 

Skupiny a setkání pro spoluzávislé CoDA:

http://codependentanonymous.cz/beta/

Těm, kteří se na setkání osobně dostavit nemohou, nabízí CoDA možnost zapojit a účastnit se on-line, přes Skype:

http://codependentanonymous.cz/beta/nase-setkani/

 

Chápu Vaši náročnou situaci, trápení i bezmoc. Máte li v ní obstát ku prospěchu všech, ale především svému, doporučuji Vám zavolat do nejbližšího zařízení, které poskytuje bezplatné služby a poradenské konzultace blízkým uživatelů návykových látek a problematických pijáků a domluvit si termín osobní schůzky.

 

Při osobním pohovoru, po bližším seznámení se situací, Vám zkušení odborníci doporučí konrétní kroky, jak ji řešit, co užitečného můžete pro sebe i manžela udělat, zároveň Vás upozorní na chyby, kterých byste se měla rozhodně vyvarovat. 

 

Dozvíte se, jak s manželem komunikovat a jak "ošetřit" sebe, protože kdo nedokáže pomoci sobě, těžko může být užitečný někomu dalšímu, v souvislosti se závislým manželem, to platí dvojnásob.

 

Uleví se Vám, budete "pevnější v kramflecích".

 

Je fajn, že máte nakročeno nezůstávat v komplikacích sama. Myslete na sebe, "nardinujte" si vlastní činnosti, které Vám přinesou radost, svěřte se přátelům, blízkým, vyražte mezi lidi, třeba se jen prostě pobavit a "upustit ventil". V opačném případě existuje riziko, že se stanete spoluzávislou, aniž byste měla problém s návykovými látkami, že rezignujete na vlastní život, budete žít život blízkého závislého a nemoc, kterou spoluzávislost, se všemi negativními dopady, rozhodně je, se bude rozvíjet a prohlubovat.

 

Je mi jasné, že dokud manžel svoje pití necítí, jako problém, který sobě a někomu dalšímu nepřizná, dokud nevyvine dlouhodobé poctivé úsilí k pozitivním změnám a vlastní úzdravě, nevejde v kontakt s odbornou podporou a pomocí, nebo svépomocným společenstvím uzdravujících se a uzdravených závislých, může se toho změnit k lepšímu velmi málo, spíš nic.

 

Důležitý je a bude Váš postoj, včetně jeho praktikování. Je na Vás, jestli v závislosti "pojedete" s manželem, nebo jestli dokážete v situaci najít jinou, smysluplnou polohu.

 

Co je velmi důležité, dozvíte se, jak se lze pokusit podpořit manželovu motivaci ke změnám a úzdravě, co je podpora, pomoc, a co ne. Bylo by smutné, kdybyste se nechala, pokud tam už nejste, zatlačit do kouta a byť s nejlepšími úmysly, díky chybně volené podpoře jen umožňovala a napomáhala v dalším propadu manžela i Vašem, přijala za své závislostní vzorce chování.

 

Když napíšete, ve kterém, nebo poblíž kterého většího města bydlíte, rádi Vám obratem potřebné kontakty na bezplatné odborné podporující služby, pošleme.

 

Pokud jste z Prahy, nebo okolí, kontaktujte pracovníky naší specializované Poradny pro rodiče, partnery a osoby blízké PPR SANANIM:


Poradna pro rodiče, partnery a osoby blízké PPR SANANIM
Žitná 1574/51
110 00 Praha 1
Telefon +420 284 824 234
Mobil: +420 739 268 527
E-mail: rodice@sananim.cz
Web: http://www.sananim.cz/o-nas-1//poradna-pro-rodice-ppr.html

 

Provozní doba:
Pondělí 9 - 19
Úterý - čtvrtek 9 - 17
Pátek 9 - 15

 

Přeji Vám i manželovi vše dobré, budeme rádi, když se ozvete a dáte vědět, jak Vám je, jak se cítíte, jak se situace vyvíjí, také jestli Vám byla odpověď užitečná.

 

Jednejte. Hodně štěstí, držím palce!

Amrit Sen.

 

 

 

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko