fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

ZÁVISLOST

JARA

DOBRÝ DEN.MŮJ PŘÍTEL ZAČAL BRÁT DROGY.NEJDŘÍV PERVITIN PAK JEDNOU HEROIN.CHCI SE ZEPTAT JESTLI UŽ JE ZÁVISLÍ NA HEROINU,PŘED TÍM BRAL DLOUHOU DOBU HEROIN ASI OSM LET.ZAČAL PERVITINEM A MÁM OBAVY JESTLI UŽ PO JEDNÉ DÁVCE HEROINU JE NA NĚM ZÁVISLÍ.DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Odpověděl: Gabriela Koryntová

Dobrý den, Jaro,

 

děkuji vám za dotaz.

 

Závislost je celkem jasně vymezená medicínská diagnoza k jejímuž stanovení je potřeba návštěva lékaře. Po jednom užití lékař pravděpodobně nebude hovořit o závislosti, ale spíše o rizicích rozvoje závislosti, které je s ohledem na partnerovu minulosti s každým jeho užitím drog obrovské . V podobných situacích se proto doporučuje doživotní abstinence (minimálně od těch drog, které se ukázaly jako problémové - tj.u vašeho přítele opiáty a stimulanty). Ta vám samosebou nezaručí životní spokojenost. K tomu, aby se člověk se závislostí popral, vyrovnal, je často zapotřebí mnohem víc než jen abstinence. Většinou jde o práci na sobě samotném, hodiny skupinové nebo individuální terapie tak, aby člověk porozumněl tomu, co mu v životě chybělo, co u drog hledal a jak to udělat, aby to už dělat nemusel a našel spokojenost v životě i bez drog. Absolvoval váš přítel něco podobného?

 

Jednorázové užití drogy nemusí hned znamenat průšvih. Ale bude hodně záležet na tom, jak s touto situací přítel naloží. Docházel třeba v minulosti na nějaké terapie nebo doléčování? Hodlá někoho kontaktovat? Bez toho, aby takový laps zpracoval, pochopil, co se stalo, je riziko postupného (ale často celkem rychlého, v řádů týdnů až měsíců) návratu k pravidelnému užívání veliké. Navíc mám z dotazu dojem, že se k užívání pervitinu vrátil již před nějakou dobou, nebo se pletu? Vy máte strach hlavně z heroinu, ale i užívání stimulantů je nebezpečné. Pomohlo by vám zajít si o celé situaci podrobněji promluvit do nějaké poradny, kdy mají s podobnými případy zkušenost, vyznají se v závistech i drogách? Poradny, které nabízí pomoc rodičům a partnerům uživatelů drog jsou velmi diskrétní a jejich služby jsou zdarma. Často stačí jen zavolat a objednat se. Navíc vás nebude nikdo soudit, ani hledat vinu, ale spíš vám dají prostor mluvit a společně s vámi budou hledat cesty a možnosti, jak partnerovo chování ovlivnit. Měla byste o návštěvu takové poradny zájem?

 

Bohužel vám na otázku nedovedu lépe odpovědět, ale i tak budu ráda, když se ozvete, jestli vám byla nějaká část odpovědi užitečná, případně dotaz upřesníte.

 

S pozdravem,

Gabriela Minařík.

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko