fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

pomoc a léčba

matka

Dobrý den, prosím o radu. Mám syna závislého na pervitinu, kouří marihuanu a hraje automaty. V poslední době začal mít vidiny, že ho někdo sleduje, vidí ďábly a snad má i sebevražedné sklony. Bojím se ať něco neudělá sobě nebo rodině. Léčit se nechce, s nikým mluvit také nechce a my nevíme, jak mu pomoct, co si můžeme dovolit, jestli je možnost ho odvézt na léčení nebo co dál.
Děkuji Vám za radu

Odpověděl: Jana Justinová

Dobrý den,

pokud nastane situace, kdy syn bude ohrožovat na životě nebo na zdraví sebe nebo někoho jiného - což se v toxické psychóze, kterou si zřejmě drogami přivodil může snadno stát - pak je určitě na místě přivolat sanitku a policii. Syna odvezou i nedobrovolně do psychiatrické léčebny, kde během několika málo dní musí posoudit, jestli je jeho stav natolik vážný, aby ho mohli nedobrovolně dále hospitalizovat. V opačném případě ho, pokud bude chtít, budou muset propustit na reverz. Je to ale alespoň nějaká šance, že se mu dostane odborného posouzení stavu a péče. Dobrovolně totiž obvykle takový člověk dloho pomoc nevyhledá. Zároveň bohužel jediná cesta, jak z téhle hrozné situace ven, je právě odtržení od drog, vyabstinování a pokud možno i nějaká psychiatrická medikace. Někdy se stav stabilizuje i bez ní sám, ale abstinence je opravdu nutnou podmínkou. Každá další droga, ať už pervitin nebo marihuana, kterou člověk užije, jen podporuje bludy, paranoiu a další příznaky toxické psychózy. Pádným důvodem pro to nechat syna nedobrovolně hospitalizovat, jsou rozhodně i sebevražedné sklony, pokud je tedy okamžitě nepopře a nebude se chovat naprosto "normálně".

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko