fb

Nacházíte se: Úvodní stránka O poradně Prohledat odpovědi Dotaz

Zadejte dotaz

Prohledejte jiľ zodpovězené

Nevíte, jak se zeptat

Tramal

Tony

Dobry den,
Jaky proces musi kamaradka podstoupit nez ji vezmou do lecebny? Je silne zavisla na Tramalu, a dlouhodobe bydlime ve Skotsku... mistni poradny moc nepomohly, a tak lecebna v CR se zda byt jedine reseni.... Cas mezi do CR a prijetim do lecebny muze byt dost rizikovy, ve Skotsku je dostupnost drog ponekud horsi...... Kamaradka ke rozhodnuta, ale ma taky strach... jeji rodina jeste nic nevi....Dekuji za odpoved.

Odpověděl: Amrit Sen

Tony, zdravím Vás,

 

díky za důvěru, je fajn, že máte o kamarádku starost a chcete jí pomoci. Smutnější je, že nás nekontaktuje ona. Nejdůležitější bude, aby slečna vešla v kontakt s některou ze služeb, které klienty, kteří projeví zájem, podpoří a připraví do léčby, pohohou s vyřizováním náležitostí. To ale za ní nikdo jiný neudělá.

 

Je tedy nutné, aby se spojila s námi, a my ji případně odnavigujeme dál, nebo aby si zjistila informace o typech a podmínkách léčby, jejím průběhu a náplni a o konkrétních zařízeních, které léčbu poskytují a kontaktovala služby, viz odkazy níže.

 

Léčby závislosti, jsou ve zkratce, tři typy:

 

Ambulantní, kdy klient, pacient, pravidelně dochází na smluvené konzultace, terapii, případně skupiny.

 

Stacionární, kdy klient dochází každý všední den na individuální i skupinovou terapii, včetně dalších aktivit, do zařízení, které stacionář provozuje. Bydlí doma.

 

Pobytová, ve zdravotnickém zařízení, nebo terapeutické komunitě, ve které trávi zpočátku veškerý čas, s návštěvami v určených časech. Po nějaké době jezdí na jednodenní, následně víkendové "výjezdy" domů, nebo do bezpečného prostředí. V poslední fázi léčby už pracuje "venku" a do komunity se vrací jen někdy, na terapii, která už není tak intenzivní. V komunitě už přespává zřídka a postupně v ní tráví méně času, než "ve světě", venku..


Pobytové léčbě zpravidla předchází "detox", krátkodobější pobyt na detoxifikační jednotce, protože vstup do pobytové léčby je možný pouze v případě, že klientovi v organismu žádné drogy nekolují, je dekompenzovaný a orientovaný. Přechod do pobytové léčby probíhá bez přerušení, tedy rovnou z "detoxu", do léčebného zařízení.

 

Nezbytnou součástí všech typů léčby, je následné dlouhodobé intenzivní doléčování, kdy už uzdravující se klient chodí běžně do práce, má zařízené nejdříve chráněné, nebo už svoje bydlení a řeší spíše strasti a slasti každodenního života, než samotnou abstinenci. Závislí, kteří se doléčování vyhnou, nebo je podcení, se zpravidla dlouhodobě abstinovat nedaří.

 

Lidé, kteří se touží osvodit ze závislosti, stejně, jako uzdravující se a uzdravení závislí, mají také možnost navštěvovat mítinky NA - Anonymních narkomanů, svépomocného společenství vzájemně se podporujících uzdravujících se a uzdravených závislých. Na mítink NA se dá zajít bez ohlášení a přípravy, v Praze a mnoha větších i menších městech světa, včetně Irska.


Kontakty na služby a zařízení, poskytující bezplatnou adiktologickou péči v ČR, podle oblasti a typu zařízení a mnoho dalšího,lze vyhledat zde:

https://www.drogy-info.cz/
https://www.drogy.net/databaze-kontaktu/

http://www.drogovaporadna.cz/kontakty.html

 

Kamarádka může napsat jak nám, tak na mail našeho Kontaktního centra SANANIM, případně zavolat v provozní době, na některou z našich poradenských linek:

Telefon: +420 283 872 186
Mobil: +420 605 240 501

 

Kontakty na NA:


Anonymní narkomani ČR

https://anonymni-narkomani.webnode.cz/

 

Narcotics Anonymous Ireland

http://www.na-ireland.org/
http://www.nasouth.ie/

 

Má li se cokoli pohnout pozitivním směrem, je třeba, aby jednala a konkrétní kroky podnikala Vaše kamarádka.

Vy jí předejte informace a popřejte hodně štěstí.

 

Stačí takto? Přeji úspěch, držím pace,

Amrit Sen.

Zpět

Veškeré materiály a texty na stránkách této poradny včetně zodpovězených dotazů jsou majetkem SANANIM z.u..
Jejich kopírování a jakékoli další využití je možné výhradně se souhlasem SANANIM z.u..
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko